Strona główna » Jak naostrzyć nóż kosiarki?
nóż kosiarki

Jak naostrzyć nóż kosiarki?

Tylko dobrze naostrzony nóż kosiarki pozwala na to, aby naprawdę dokładnie przystrzyc trawnik. Co więc należy zrobić, aby był on odpowiednio ostry? Dowiesz się tego już za chwilę.

Demontaż oraz wyczyszczenie

Pierwszym etapem jest oczywiście zdemontowanie noża od urządzenia. Aby to zrobić wystarczy po prostu odkręcić śrubę mocującą do trzpienia, co nie powinno zająć dłużej, aniżeli kilka minut. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie noża z trawy i innych pozostałości po koszeniu. Istotne jest też pozbycie się śladów rdzy, oczywiście o ile są one widoczne.

Ostrzenie noża

Po usunięciu zabrudzeń oraz niewielkich wad należy przystąpić do ostrzenia. W praktyce czynność tę można wykonać dzięki kilku praktycznym narzędziom takim jak choćby szlifierka lub pilnik. Oczywiście ważne jest to, aby prawidłowo wykonać taki proces. Konieczne jest więc szlifowanie krawędzi pod odpowiednim kątem tak, aby tworzył się ostry szpic. Na każdym z tych etapów trzeba pamiętać też o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, aby podczas ostrzenia noża nie doprowadzić do skaleczenia palców.

Ponowny montaż

Po naostrzeniu noża można przystąpić do jego ponownego zamontowania do urządzenia. Trzeba tu oczywiście zachować precyzję oraz skontrolować, czy nóż został umieszczony w sposób prawidłowy i solidny tak, jak poprzednio. Kolejnym krokiem jest weryfikacja, czy naostrzenie zostało wykonane właściwie oraz, czy kosiarka jest dokładna. Jeśli ponownie nie jesteśmy usatysfakcjonowani z uzyskiwanego efektu, można raz jeszcze zdemontować nóż i ponownie mu się przyjrzeć.

Uwaga: nigdy nie należy kosiarki spalinowej kłaść ani kołami do góry, ani na bok. Może to bowiem skutkować zalaniem świecy zapłonowej i tym samym uszkodzeniem urządzenia. Wówczas niezbędne będzie skorzystanie z usług fachowego serwisu maszyn, najlepiej kosiarek.

Jak widać naostrzenie noża nie należy do trudnych czynności. Zdecydowanie wymaga jednak przestrzegania kilku zasad tak, aby ostrze było ponownie przygotowane do pracy i działało w sposób efektywny.