Strona główna » Co najczęściej psuje się w kosiarkach spalinowych?

Co najczęściej psuje się w kosiarkach spalinowych?

Okres wiosenno- letni to czas przeprowadzania wielu prac porządkowych i konserwacyjnych w ogrodzie i na terenie całej posesji. Ciepło i wszechobecne słońce motywuje do podejmowania wszelkich zadań umożliwiających komfortowe przebywanie na świeżym powietrzu. W ruch rusza wtedy wiele narzędzi i urządzeń nieużywanych przez całą zimę i jesień, w tym także kosiarki.

Jest to niestety także czas, w którym wiele osób musi zmierzyć się z naprawą nieużywanych kilka miesięcy kosiarek i innych maszyn. Awarie, jak to zwykle bywa przytrafiają się wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy, a w przypadku kosiarek spalinowych dotyczą zazwyczaj problemów użytkowych lub nieodpowiednią pracą silnika.

Odpowiednia eksploatacja to podstawa

Niestety, nawet awarie mogą dotyczyć nawet najwyższej jakości kosiarek. Zazwyczaj usterki w tego typu urządzeniach są bowiem spowodowane nieprawidłowym lub zbyt intensywnym ich użytkowaniem. Najczęściej awarie w kosiarkach spalinowych obserwuje się w związku z nieodpowiednią eksploatacją silnika będącego najważniejszym jej elementem. Przy zakupie kosiarki należy zatem uważnie powierzchnie ogrodu, w którym docelowo będzie ona używana i panujące w nim warunki.

Koszenie ogromnych terenów kosiarką o niewielkiej mocy może sprawiać, że zacznie ona wykazywać oznaki nieprawidłowej eksploatacji prowadzącej nieuchronnie do poważnych awarii. Najczęstszym problemem z jakim zmagają się użytkownicy kosiarki spalinowej jest brak możliwości uruchomienia silnika. Może być on spowodowany zużyciem świecy zapłonowej, użyciem zanieczyszczonego paliwa lub obecności brudnego filtra powietrza w kosiarce.

Warto także pamiętać o regularnych przeglądach w profesjonalnych serwisach kosiarek, które pozwolą na możliwe najszybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a także wykonanie przydatnych czynności konserwacyjnych takich jak: wymiana oleju silnikowego, jak również regulacja silnika.

Co psuje się oprócz silnika

Często zdarza się także, że kosiarka działa w sposób pozostawiający wiele do życzenia, a mimo to to wina nie leży w wadliwej pracy silnika. Zazwyczaj oznacza to, że przyczyną są tzw.” problemy użytkowe”. Popularnym przykładem tego typu awarii są na przykład niewystarczająco ostre noże kosiarek spalinowych, które nie tylko pozostawiają nieatrakcyjny efekt poszarpanej trawy, lecz także pozostawiają wiele jej resztek na powierzchni.

Nieostry nóż w kosiarce może wydawać się dla niektórych błahym problemem jednak jego nieprawidłowa praca może obciążać silnik i w rezultacie metodą domina doprowadzić to poważniejszych awarii. Aby zmniejszyć ścieranie się noża, należy uważnie korzystać z kosiarki spalinowej i w miarę możliwość unikać najeżdżania na twarde elementy takie jak kamienie czy krawężniki. Dodatkowo, ostrzenie noża warto wykonywać w specjalnych punktach serwisowych tego typu urządzeń, które zwrócą uwagę nie tylko na ostrość, lecz także wyważenie tego elementu.